loga

loga

sobota, 4 kwietnia 2015

Festiwal Nauki - 7 maja

Zapraszamy w godz. 16-19 do Gimnazjum nr 11 w Gliwicach.
Festiwal Nauki jest wydarzeniem zapoczątkowanym w ramach projektu unijnego Fly me to the moon - start na planecie WIEDZA i będzie corocznym świętem. Głównym celem festiwalu jest promowanie wśród uczniów i uczennic kompetencji kluczowych, postaw przedsiębiorczych, języków obcych oraz kierunków ścisłych jako atrakcyjnej ścieżki dalszej edukacji. Głównymi organizatorami są uczniowie i uczennice, którzy w zespołach planują warsztaty, eksperymenty, doświadczenia, pokazy, gry zespołowe. To właśnie oni będą promować naukę w formie warsztatowo-laboratoryjnym, dydaktyki eksperymentalnej - czyli strategii nabywania wiedzy i umiejętności, która promuje aktywne formy uczenia się przez praktyczne rozwiązywanie problemów, zamiast klasycznego zapamiętywania faktów. Ciekawym elementem festiwalu będzie pokaz innowacyjnych, interaktywnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu.

SEKCJE FESTIWALU NAUKI:

Wkroczyć w świat robotów

Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z klockami LEGO MINDSTORMS i ich różnorodnymi częściami. Poznanie ich budowy umożliwi konstruowanie od podstaw lub modyfikowanie obecnie istniejącego robota, który będzie miał za zadanie omijanie przeszkód. Zadania postawione przed uczniami powinny rozwijać ich wyobraźnie i umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów na podstawie prostego oprogramowania do sterowania pojazdem. 

Bob budowniczy – warsztaty modelarskie

Warsztaty modelarskie, na których uczestnicy będą wykonywali  modele halowe, a następnie zmierzą się w konkursie na najdłuższy lot.

Grafikiem być

Uczniowie będą mieli możliwość poznania podstawowych narzędzi do tworzenia grafiki. Zapoznają się z dwoma programami Corel Draw i Gimp. Porównają te dwa programy i wskażą ich podstawową różnicę. Na tej podstawie przeanalizują krok po kroku powstawanie plakatu projektowego.

Kabel skrosowany czy nieskrosowany – zrób to sam

To warsztaty dla każdego pasjonata informatyki... i nie tylko. Jeśli ciekawi Cię w jaki sposób  połączyć komputery lub jak zbudowany jest kabel sieciowy – to warsztaty właśnie dla Ciebie. Na zajęciach wykonasz samodzielnie kabel sieciowy, przetestujesz go, a następnie będziesz mógł zabrać go ze sobą i sprawdzić go również w domu.

Czy to czary? – pokazy z fizyki i chemii
Dlaczego żarówka świeci? Jak zrobić tornado w butelce? Czy ta maszyna jest naprawdę niebezpieczna? Szaszłyk z balonika - czy to możliwe? Dlaczego woda ze szklanki się nie wylewa?  Jak zrobić magnes? Czy wybuchnie ta bomba?  Czy moje pismo jest „sympatyczne”?
Te oraz wiele innych nurtujących pytań czeka na Ciebie w ramach warsztatów „Czy to czary?”.  Pokazy to nie przyswajanie formułek, ale przede wszystkim wprowadzanie teorii w życie, to połączenie nauki z zabawą.

Kto „jest boski”? – matematyka na wesoło

Zaprezentowany zostanie plakat, na którym będą ciekawostki dotyczące liczb i pojęć matematycznych. Wykonując stosowne pomiary i obliczenia, uczniowie będą sprawdzali czy potencjalny zainteresowany "jest boski?". Zaprezentowane zostaną ciekawostki matematyczne z wykorzystaniem interesujących pomocy dydaktycznych – każdy zobaczy, że matematyka jest ciekawa i interesująca. Odbędą się pokazy brył platońskich i odpowiadających im żywiołów. Uczniowie będą wykonywać kopuły geodezyjne i przedstawią ich zastosowanie w budownictwie i architekturze. Każdy chętny będzie mógł zbudować taką kopułę.

Szalona rozrywka – gry  i zabawy

W strefie planszowych gier interaktywnych będzie można poznać ich zasady, oraz poćwiczyć pamięć, logiczne myślenie, pracę pod presją czasu i stresu. Zaprezentujemy gry: 5 sekund, Qubix, Geniusz, Dixit, Pandemia, Słowotwory. Na naszym stanowisku można będzie też zobaczyć ortograficzne gry przygotowane przez uczniów osobiście wraz z wymyślonymi przez nich zasadami gier.

Mind Games – strefa językowa

Używając tablicy interaktywnej uczniowie zaprezentują, że nauka języka obcego nie jest trudna. W strefie planszowych gier anglojęzycznych będzie można szybko i skutecznie uczyć się słówek, gramatyki, ćwiczyć wypowiedzi. Zaprezentowane zostaną również gry planszowe przygotowane przez uczestników projektu. Atrakcją będzie akcja „Szkolna Księga Guinnessa - największa budowla z kartonów”, gdzie uczniowie będą budować Big Bena.

Szkolny Klub Kariery - jak to działa?

Czym zajmuje się SKK? Jakie są zawody przyszłości i co o nich powinniśmy wiedzieć? Zostanie zaprezentowany film przygotowany przez uczestników projektu "Ja i moja pasja".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz